Владимир Јовановски

Дали знае некој лек за псоријаза (кожна болест) или некои третмани за контролирање на истата.

 • Сподели:
 • Twitter
 • 0
 • Ми се допаѓа

Пријави прашање

Најдобри одговори

gemidjy

gemidjy 16 фев 2010 во 12:20

Моја блиска личност има псоријаза повеќе од 10г. Најтврдоглава кожна болест за која практично нема лек. Единствено ѝ се исчисти откако отиде на море 10 дена (практично псоријазата ја снема) и откако отиде на третман на нуклеарна медицина во Скопје (не знам како се вика приватната руска клиника што е кај поштата).

Најголем фактор за појавување на оваа болест е психичкиот стрес и исхраната. Исто така се засилува после оперативен зафат или конзумирање на тешки лекарства, заради дисбалансот во организмот од анастезијата/лекарствата.

Во Шутка, сопругат ана Фаик Абди изработува една маст која се вика ДијаФа, оди во Шутка прашај за куќата на Абди и ќе те насочат каде. Не е скапа маста и помага во лекувањето (иако во случајот со кој ја сум запознат не помага целосно).

Има и еден апарат од Украина што го нарачавме пред извесно време и кошта многу ($500) за кој сѐ уште не знаеме резултати пошто третманот го почна пред извесно време.

И за крај, во Србија има бањи со специјален вид на риби кои ја гризат оваа болест. Малку е морбидно но според тоа што читав на Интернет функционира и многумина се излечени на овој начин.

 • Ми се допаѓа
elena petkovska

elena petkovska 19 фев 2010 во 07:00

ja imam psorijaza veke 10 god. mi se pojavi odednas.Imav okolu 10 godini. do sega sum probala milioni kremi i lekovi i nisto ne mi pomognalo trajno. sekoe leto odam na more po 2 meseci i togas celosno mi se povlekuva, koga ke se vratam vo Skopje povtorno mi se pojavuva. edinstveno nesto sto mi pomaga e BUTAVATE , ima krema i mast, masta e podobra. treba da se namackaat delovite so psorijaza i da se zavitkaat so celofan dodeka spies. megutoa ne e ubavo mnogu cesto da ja koristis poradi toa sto e stetna i dokolku postojano se koriti, moze kozata da ti stane imuna i ednostavno da prekine da deluva. ja ja koristam veke 4 godini no izbegnuvam da ja koristam koga ne e neophodno. prethodno ja nemase vo mamakedonija pa ja naracuvav od Grcija a sega ja ima recisi vo site apteki vo Makedonija.
denovive treba da mi stigne recept za edna nova krema od germanija , vikaat deka trajno pomagala. koga ke mi ja pratat ke ti go napisam receptot da si ja napravis...pa se nadevame deka ke pomogne. pozz

 • Ми се допаѓа

Одговори (8)

Новица

Новица 16 фев 2010 во 00:13

Ваљда знаат на кожен лекар?

 • Ми се допаѓа
Владимир Јовановски

Владимир Јовановски 16 фев 2010 во 00:15

Друже да знаеја немаше да прашувам. Ако незнаеш што е псоријаза можеш да прочиташ по интернет. А јас ќе ти кажам само дека е кожна неизлечива болест која естетски излгеда доста лошо.

 • Ми се допаѓа
Наапан

Наапан 16 фев 2010 во 15:54

ke zemes vaginala mas ,kansen

 • Ми се допаѓа
Гонце

Гонце 17 фев 2010 во 15:58

Има еден крем се вика нешто како ButeVateOitMent
значи кремот служе да изчезнат раните, ама не го лече..пошто таа е таква болест...
али сепак успешно ја изчистува кожата..
У Мкд го немаше, ние ја набавувааме од Грција...
така да, може да набавете...
на неколку особи им помогна... се надевам и на вас ќе ви заврше работа

 • Ми се допаѓа
Владимир Јовановски

Владимир Јовановски 19 фев 2010 во 13:15

Исто и на мене кога одам на море но после 2 недели исто како да не сум бил, тие се повторно на мене. А и јас користев Butavate, ми помагаше но не нешто посебно.
Фала и позз

 • Ми се допаѓа
zuki

zuki 13 мар 2010 во 11:10

Za psoriaza iamte sampon Kertyol PSO za skalp i Akerat S mast poz

 • Ми се допаѓа
BS Player

BS Player 12 фев 2011 во 23:19

Оди на кожен лекар ќе ти најдат што е проблемот ќе ти дадат третмини и разни други работи.

 • Ми се допаѓа
aleks andar

aleks andar 05 мај 2011 во 10:26

псоријазата е нешто како автоимунозаболување. лек тешко дека ќе успееш да најдеш затоа што болеста рецедивира можеме само повремено да ги ублажуваме ефектите додека самата не се повлече и тоа зависи кај кого како кај некои успева кај некои не .има козметика од една швајцарска фирма вивасан која што сега скоро е влезена и во мк во ск незнам дали имаат продавница сеуште можеби имаат дистрибутери само. имаат одлични гелови за туширање за ваква кожа и креми и тоа неколку видови.долго време да користите една иста крема немојте кожата станува имуна после тоа. земете неколку креми и гледајте да бидат на природна основа како чајно дрво, рузмарин со чајно дрво, чичок и итн затоа что овие синтетичкиве креми можат да направат оштетувања на кожата ако се користат долго а и организмот нема корист од хемикалиите коишто се во составот. едно ќе кажам внимавајте на храната и исфрлете секаква хемиска храна и масна и се она што може да влијаее на секретот кој се лачи од лојните жлезди кој може да предизвика затнување на лојните канали и содавање акни и чиреви . се надевам ќе ви биде од корист.
А дали има некој кој се лечел во Biokvantmedikal ?

 • Ми се допаѓа

Најави се и одговори на ова прашање